První zastupitelstvo nového vedení města Orlová

První komentář se bude zabývat prvním zastupitelstvem a prvními kroky ve funkci prvního radního.

První zastupitelstvo proběhlo přesně podle dohody a i podle toho, co jsme očekávali. První část zastupitelstva vedl dosluhující starosta pan Ing. Tomáš Kuča, a to až do zvolení nového starosty. Byl zde jediný zádrhel, kdy lidé z hnutí ANO při navržení jejich člena do návrhové komise, toto odmítli s poznámkou zhruba v tomto znění: „nás do toho netahejte a udělejte si to sami.“ Na to skvěle reagoval pan docent Kafka a svým komentářem situaci nejenom uklidnil, ale dotyčného přesvědčil, aby se nechal do návrhové komise zvolit.

Následně už vše probíhalo bez problému, tedy až na ty malé, kdy pan bývalý starosta zapomněl při slibu říci, že slibuje a pár přeřeknutí. Nezajímavý byl fakt, že hnutí Ano navrhlo protikandidáta na funkci starosty, ale nebyl to nikdo z nich, což jsem nechápal, ale byl to pan Koláček starší, který svou nominaci odmítl.

Starostou města byl zvolen dvaceti jedním hlasem Mgr. Miroslav Chlubna, prvním místostarostou byl zvolen dvaceti pěti hlasy pan Miroslav Koláček, druhou místostarostkou byla devatenácti hlasy zvolena paní Bc. Naděžda Kubalová. Do rad byli dále zvoleni, všichni měli nad dvacet hlasů, Mgr. Ing. Kateřina Plintová, Petr Stuchlík, Petr Koláček, Ing. Petr Dendis, Roman Owczary, Ľuboslav Vršanský.

Odsouhlasili jsme zrušení výběrového řízení na nového ředitele Sociálních služeb města Orlová a tento problém se vrací na půdu rady města. Tolik z jednání zastupitelstva města.

Teď k vedení města. První naše služební cesta vedla na pozvání pana náměstka hejtmana pro zdravotnictví MUDr. Gebauera na kraj. Jednali jsme o naší nemocnici, vlastně ani nejednali. Byli jsme přesvědčováni, že cesta, kterou krajští zastupitelé zvolili je jediná možná, a máme se s tím smířit. Předali jsme panu náměstku dopis od odborových organizací, kde je napsáno, že nikdo ze zaměstnanců nepůjde do Karviné ani do Havířova. Dopis byl bagatelizován, že nemá pro kraj žádnou vypovídající hodnotu a tu by získal jen tím, kdyby tam byli podepsáni všichni zaměstnanci. Pan náměstek si neuvědomil, že ze zákona jsou za takové prohlášení chráněni jen předsedové odborů, na ostatní může být činěn nátlak, a proto to podepsat ve svém zájmu nemohou.

Krásná byla také poznámka pana Rydrycha, že jim lékaři a jiný personál nemocnice nedal šanci jednat o přechodu do Karviné a Havířova. Prostě ultimativně prohlásili, že budou jen v Orlové, a to není v pořádku. Neuvědomil si, že podobně jedná kraj s námi, ultimativně prohlásil, že jediná cesta je ta jeho a nedal nám šanci jednat.

Z jednání vyplynulo, že jediná cesta pro záchranu Orlovské nemocnice je přijmout nové sestry a lékaře. U lékařů je to docela úsměvné, kdy v Orlové máme plný stav, tedy máme naplněná tabulková místa a žádný lékař nám nechybí. Lékaři chybí v Karviné a v Havířově. Máme také příslib, že kdyby přišlo i pět lékařů, tak je nemocnice zaměstná a zaplatí. Vůbec by nevadilo, že by vznikla ještě větší údajná ztráta, která byla prvotním důvodem přestěhování nemocnice. Občas se zdá, že absurdní divadlo není mrtvé. Ihned jsme zveřejnili tiskovou zprávu s výsledkem jednání.

 

Mgr. Miroslav Chlubna
12. listopadu 2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *